Anasayfa » Y Plus by Yakup Biçer

Y Plus by Yakup Biçer

by PLUS

Yapımda, podyumda ve şimdi tasarımlarıyla podyumda. Modanın olduğu her yerde adını gördüğümüz, moda sahnesinin her köşesinin tozunu yutmuş bir isim, kendi ismiyle kurduğu markası Y PLUS by Yakup Biçer’i ve moda yolculuğunu anlattı.

– Kimdir Yakup Biçer?
29 yıldır moda dünyasını içerisindeyim. ÖNER EVEZ FASHION EVENT MANAGEMENT’ın ortağıyım. Öner Evez ile, modanın bir başka kulvarında, prodüksiyon alanında çalışıyorum. Daha da öncesinde, modellik geçmişim de var. Yıllar içerisinde bir çok önemli kampanyanın lansmanı, defilelerin yönetimini, event ve set tasarımının concept, styling ve kreatif danışmanlıklarını yaptım.

Dünyadan birçok önemli celebrity ile çalıştım. Adriana Lima, Kendall Jenner, Giselle Bundschen, Alessandro Ambrosio, Naomi Campbell, Isabelli
Fontana, Ana Beatriz Barros, Coco Rocha, Monica Cruz, Dakota Johnson, Miranda Kerr gibi isimleri sayabilirim.

– Tüm bunların yanı sıra bir de kendi isminizi de taşıyan bir markanız var. Y PLUS by Yakup Biçer markasından ve oluşum sürecinden bahseder misiniz?
1990’lı yıllarda birkaç yıl, yine kendi giyim tarzım olan siyah-gri ağırlıklı giysileri sattığım, mağazacılık geçmişim de oldu. Sektörün ekonomik anlamdaki iniş-çıkışlarından dolayı ara vermek zorunda kaldım.

2000’li yılların başlarında dünyanın birçok moda merkezinde yer aldım. Bu süreç içerisinde, kendi giyim tarzımı oluşturdum ve 10 yıl önce Y PLUS markamı kurdum. Son 2 yıldır yaptığım çalışmalarla, koleksiyonu ve benim tarzım olan konseptlerin hazırlıklarını tamamladım. İlk sunumumu MBFWİ kapsamında bir defile ile yaptım.

– Koleksiyon hazırlık sürecinden  ve ilham aldığınız şeylerden bahsedelim biraz.
Koleksiyonu hazırlarken şehrin her saatini yaşayarak gözlemleyerek hazırlıyorum çünkü her yaştan şehir insanlarının günün her anında sofistike, dinamik ve stil sahibi görünmelerini hedef alıyorum.

Yaşadığım şehir,  İstanbul’dan, İstanbul’un yaşanmışlığından ilham alıyorum. Şehrin modern mimarı çizgisinden çok etkileniyorum.

– Biraz yeni koleksiyonunuz Pehlivan’dan söz eder misiniz? Hikayesi nasıl oluştu?
Nasıl her birimizin bir fantastik bir süper kahramanı vardır, benim süper kahramanım Pehlivanlardı.

Tüm dünyayı kendilerine hayran bırakan, gücü, cesareti, özgünlüğü temsil eden bu kahramanları, modayı yakından takip eden yeni nesil gençler ile, farklı bir bakış açısından paylaşmak istedim. Köklerimden  beslenmenin, tasarımlarımı daha güçlü hale getireceğine inanıyorum. Bu nedenle kendi topraklarımın  ve köklerimin  süper kahramanları pehlivanlar ilk koleksiyonumun ilham kaynağı oldular.

– Sokağa çıktığınızda gördüğünüz stiller üzerinden moda endüstrimizin gittiği noktaya değinir misiniz?
Dünyada moda kendini fazlasıyla tekrarlayan, çok hızlı üretilip, çok hızlı tüketilen bir hal aldı. Bir çıkmaza, bir kısır döngü içerisine girdiğini söyleyebilirim. Bu çıkmazda,  kendi giyim tarzımdan yola çıkarak, zamansız ve stil odaklı bir marka oluşturdum. Y PLUS tüketimin sonsuz bir hızla süregeldiği bu dönemde duyarlı ve zamansız bir moda anlayışını benimsiyor.

– Favori tasarımcılarınız kimler?
Yohji Yamamoto ve Rick Owens

– Koleksiyonunuzda uniseks tasarımlar göze çarpıyor. Bu tercihli bir şey mi?
Cinsiyetsiz bir markayız. Koleksiyonumu hem erkek hem de kadınların rahatlıkla giyecekleri, her yaş grubunun kendine uygun stil ve rahatlığına sahip, zamansız ürünler hazırlayan, kendi içinde kombinlere sahip bir marka.

– Yeni tasarımlar yaparken aksesuarlara ne kadar yer verirsiniz? Aksesuarlar sizin için ne ifade ediyor?
Aksesuar benim için çok önemli bir tamamlayıcı. Koleksiyonda bazı parçaları, aksesuara göre tasarladığım bile oluyor. Aksesuarda da daha çok endüstriyel tasarımları beğeniyorum ve  mümkün olduğunca çok yer veriyorum. Defiledeki çanta ve ayakkabı tasarımları bana ait, gelecek sezonlarda çanta ve ayakkabı tasarımlarıma daha fazla yer vermeye çalışacağım.

– Sezonun trend renklerinden bahseder misiniz?
Benim için SİYAH  her zaman trend.

– Gardırobunuzda olmazsa olmaz parçalar neler?

  • Siyah T-shirt
  • Siyah bol kesim pantolon
  • Siyah spor ayakkabı
  • Yüzüklerim

– Gelecek sezonda Y-Plus ‘da neler göreceğiz? Bize biraz ipucu verir misiniz?
Güzel bir hikaye ile başladık devamı gelecek sürprizi bozmayalım. 2020/21 sezonu için hazırlıklarımız devam ediyor.

– Türkiye’deki moda, marka ve stil dünyasını nasıl buluyorsunuz? Neler eksik, neler fazla?
Ülkemizde modayı ve trendleri takip eden çok başarılı tasarımcılarımız ve markalarımız var. Sadece stil eksikliğimiz var onu da Y Plus stil markası ile değişik bir bakış açısı yaratacağımıza inanıyorum çünkü biz stil odaklı bir markayız bu boşluğu da tamamlayacağımıza inanıyorum.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı