Anasayfa » Wabi-Sabi: Kusurların Güzelliği

Wabi-Sabi: Kusurların Güzelliği

by Yıldız Zeybek

Hayır hayır! Bunun Uzak Doğu’dan gelen baharatlı yaban turbu veya Sushi ile hiç bir ilgisi yok.

Japonya’dan gelen bu yeni dekorasyon trendi aslında bir yaşam felsefesidir. Estetik olarak nitelendirilen mevzu mükemmelikten uzak, kusurların güzelliğini görebilmek yeteneğidir. Wabi-Sabi’yi bu kadar özel kılan ise özgünlüğü ile doğrudan saflığı sergilemek. Aklıma ilk gelen Mevlana’nın sözü olmuştur; “Ya gördüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün.”

Bu yüzden hepimiz biraz Wabi-Sabi olmalıyız.
Yavaş yavaş bize doğru akan bu trend yüzyıllardır Japonya’da bir gelenektir. Wabi-Sabi’nin kökeni Zen Budizmidir, sadelik ve kusurluluk estetiği ile ilgilenir.
Wabi = yalnız, terk edilmiş ve üzgün anlamına gelir. Sabi=patina, yaş almış ve kullanılmış anlamına gelir. İlk başta iç karartıcı gelebilir, ancak ilham verici ve olumlu bir çekirdek mesajı vardır: Wabi-Sabi, günlük yaşamın küçük şeylerini yeniden keşfetmek, sade ve basit olanın güzelliğini algılamakla ilgilidir. Küçük ayrıntıların farkına varmak ve kusurları da estetik bir bakış açısıyla görebilmek.

Japonların estetik anlayışı genelde sakinlik, ahenge ve rahatlığa dayılıdır.

Instagram, Pinterest, Facebook, Twitter günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğu zamanlarda, mükemmeliyetçilik bizi yaşamın her alanında her fırsatta takip eder. Yaratılan algı şu; “evlerimiz sanki katalogdan fırlamış gibi olması!” gerekli. Haliyle evin sloganı şu oluyor: “Lütfen hiçbir şeye dokunmayın”. İşte Wabi-Sabi tam burda devreye giriyor ve bizi özümüze yöneltiyor.

Sahip olduğumuz şeyden zevk almak, kusurluların güzelliği görmek ve özgün olmak.

Dekorasyon söz konusu olduğunda, sizi yoran mobilyalardan uzak durmak ve daha çok kullanışlı ve işlevi yerine getiren mobilya parçalarıyla sınırlamaktır.  Avrupai konseptimizde, tasarım tamamen kusursuzluk ve simetri ile ilgilidir. Ancak Wabi-Sabi, kendi dört duvarınızda asimetri ve doğallığın ön planda olduğunu gösterir. Organik formla, görünüşte ahenk ve iyi hissettiren mütevazı parçalardır.

Wabi-Sabi Stili İçin Olmazsa Olmazlar
Eğer Wabi-Sabi’yi yaşamak istiyorsanız, ilk başta fazla bir şeye ihtiyacınız yok. Aksine: gerekli olanlarla sınırlandırın ve gerçekten ihtiyacınız olmayan her şeyden kurtulun. Deneyin. Görsel boşluk özgürleştirici bir etkiye sahiptir. Eski veya çok kullanılmış parçalarınızı ön plana çıkartın. Ardından bu temel noktaları uygulayın:

Yumuşak Renkler
Japon minimalizm hiçbir şekilde donuk veya monoton değildir. Wabi-Sabi stili çekimser olsa da, sıcaklık ve samimiyet saçar, böylece renk seçimi merkezi bir rol oynar. Doğal beyaz, yumuşak krem renkleri, narin gri, sıcak toprak tonları, soluk mavi veya gülkurusu…

Doğal Malzemeler
Otantik Wabi-Sabi görünümü için mutlak bir zorunluluk, güzelliği kendine özgü olan ürünlerdir. Mesela üflemeli camlar, ahşap tasarımlar, tabaklanmış deri veya mermer. Bu parçaları etkileyici kılan yaşanmışlıklar, tuhaflıklar hatta kusurlarıdır. Toprak, seramik, keten veya beton da doğallığı yansıtabilir, hatta pürüzlü yüzeyler.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı