Anasayfa » Romantik İlişkinizi İyileştirecek 5 Kolay Yol

Romantik İlişkinizi İyileştirecek 5 Kolay Yol

by Ezgi Aslantaş

Aşk… Hayatımızın tadı tuzu. Fazla kaçırırsak tadımızı da silip süpüren, iki zıt uçlu duygu. Yani özetle; olsa bir dert olmasa bir dert.

Aşk kavramı, hayatımızda ki pek çok kavramdan daha karmaşık gelebiliyor bizlere. Herşeyin en doğru ve güvenli halini en zor yolda aramayı öğrendik. Kolay olan daima işlevsizmiş gibi. İlişkilerimizde de bu böyle. Mutlu olmak, mutlu olmayı sürdürmek için ne kadar yoruldunuz kimbilir… Bugün kolay yolların da yürünebilir olduğunu göstereceğim sizlere.

Çözüm belki de o kadar karmaşık değildir ne dersiniz? Gelin şimdi sizlere, ilişkilerinizi kolaylaştıracak 5 yolu anlatayım.

1. Aktif Dinleme Yapın
Aktif dinleme, karşımızda ki kişiyi halk tabiriyle “can kulağı” ile dinlemektir. Karşı taraf bu dinleme esnasında değer gördüğünü ve önemsendiğini hissedecektir. Kendine sor;

En son ne zaman partnerinizi “gerçekten” dinlediniz ya da size ne zamandır “gerçekten” bir şeyler anlatmıyor? Gazete okurken, instagramda gezinirken mi dinliyorsunuz onu, yoksa göz ve beden temasının da olduğu sohbetleriniz de var mı? Vereceğiniz cevap iyileştirmeniz gereken yönünüzü de sizlere hatırlatacak.

2. Güzel Deneyimleri Ödüllendirin
Eşiniz sofrayı kurmanıza yardım mı etti? Teşekkür edin ve yardımı için mutluluğunuzu belirtin. Veya uzun zamandır üzerinde çalıştığı proje nihayete mi erdi? Tebrik edin. Yemeği beğendiniz mi “Eline sağlık.” demeyi ihmal etmeyin. Küçük, basit ama etkisi büyük bu detaylar her türden insani ilişki için önemlidir.

3. Ortak Kararlar Alın
Bir oda boyanacak ve rengi belli değil mi? Rengini beraber seçin. Haftasonu sinema mı tiyatro mu? Birlikte karar verin. Her akşam birlikte bir yürüyüş rutininizin olmasına ne dersiniz? Ortak paydalar, kararlar ve rutinler, ilişkinizi ayakta tutan taşıyıcı kolonlardır.

4. Değişimi Kabul Edin
İlişkinin başında böyle değildi. “Evlendikten sonra çok değişti.” gibi cümleleri danışanlarımdan da sıkça duyuyorum. Ben de onlara şunu soruyorum: “Siz aynı kaldınız mı? O zamanki talepleriniz, beklentileriniz, tavırlarınız şu anki ile aynı mıydı?” Cevabınız hayır değil mi? O halde ya değişimi ve değişen şartları kabul edeceksiniz ya da memnuniyetsiz tavrınıza devam edeceksiniz.

5. Flört Edin
Flört nedir? Benim için flörtün anlamı karşı tarafı heyecanlandırmak ve kendimize odaklamak için kullandığımız duygusal ve fiziksel yöntemlerin tümüdür. Evlilik veya uzun süreli ilişkiniz sizin flört etme hakkınızı ortadan kaldırmıyor. Sarılın, fısıldayın, ufak dokunuşlarla ilişkinize geçmişin heyecan verici enerjisini taşıyın.

Size önerdiğim bu 5 farklı yolu kullanın ve neler iyileşiyor gözlemleyin.

Hayat tüm acabalardan, kaygılardan, keşkelerden arındığımızda nasıl parlak ve umut dolu değil mi?

Psikolog Ezgi Aslantaş

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı