Anasayfa » Renklerin Şifresi İle Sadeleşmek Mümkün!

Renklerin Şifresi İle Sadeleşmek Mümkün!

by PLUS

Zeynep Tarhan Muslu kimdir, yakından tanıyalım.. Renklerle ilgilenmeye nasıl ve ne zaman başladı?
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi sonrası Sanat Yönetimi ve Fransızca Mütercim Tercümanlık ana bilim dallarından mezun oldum. 10 yıl boyunca çeşitli dergilerin Türk edisyonlarında moda editörü olarak görev yaptım. Dergiciliğe paralel olarak çağdaş sanatla ilgili de birçok projede yer aldım. Moda, sanat ve renklere olan tutkum Renk Şifresi markasında bir araya geldi.

Renklere ilgim çok eskiye dayanıyor. Bunu başlı başına bir meslek olarak yapmaya moda editörlüğü ve stil danışmanlığı yaptığım dönemde fark ettim. İnsanların ve markaların renk kararlarını tamamen sistematik ilerletip etkili sonuçlar almak beni bu yönde motive etti. Renk Şifresi’nde bireylerin kısıtlı bütçeyle bile çok efektif ve nokta atışı alışveriş yapmasını sağlıyoruz. Ayrıca etkili bir imaj yaratmalarına olanak tanıyoruz. Kurumların ise tüketici hedefli doğru renk kombinasyonu ve form renk bileşkeleriyle satışlarını yükseltmelerine destek oluyoruz. Beni kitabımı yazarken en çok motive eden şey ise tüketimin bu kadar arttığı bir dönemde alım gücü yüksek olmayan ya da Renk Şifresi seanslarına gelemeyecek özellikle genç kızlar için nokta atışı alışverişler yapmalarını Renk Şifresi ile sağlamak. Kişiler, Renk Şifresi kitabını okuyarak, seanslara gelmeden de kendilerine ait renk tonu aralıklarını bulabiliyorlar.

Renk Şifresi Nedir?
Renk Şifresi toplumun her kesimi tarafından “ulaşılabilir lüks” olarak tanımladığımız bir renk hizmeti. Kalabalık tüketim toplumu içerisinde renk seçimleri aslında en temel dayanağımız. Birçok kararımızı aslında kişisel renk seçimlerimiz ile veriyoruz ama çoğunlukla farkında olmuyoruz. Renklerle ilgili iç sesimizi dinlemeyi modern dünyada tamamen unutmuş durumdayız. Moda ya da trendleri takip etsin ya da etmesin herkesin bir renk farkındalığı geliştirmesi çok önemli. Biz bu renk farkındalığını, kişisel renk eğitimiyle beraber geliştiriyoruz. Herkes her rengi giyebilir ama her tonunu giyemez, ton ayarı bilgisinin kişisel imaj ve algı yönetiminde çok ciddi faydaları vardır.

Renk Şifresinin Avantajları Nelerdir?
Hayatı renkler yönetiyor. Renk Şifresi çok az para harcayarak hatasız kozmetik, giyim ve dekorasyon alışverişi yapmanızı sağlar.

İlk izlenim bırakacağınız, iş görüşmesi, mülakat, sevgiliyle buluşma, gibi durumlarda ilk saniyeden hedefe kilitli bir imaj yönetmenizi sağlar.

Evinizi ya da odanızı dekore etmeniz için pratik ve huzur verici bir çözüm sağlar.

Rengi hayatınıza soktuğunuz her alanda teknik olarak doğru karar vermenizi garantiler.

Renk Şifresi ile tüm bu kazanımları elde edebilen birinin de hayata bakış açısı olumlu yönde değişir. Daha huzur içinde ve kendinden emin bakar çevresine. Ayrıca, zaman yönetimini de sağlamış olduğu için zamanın önemini daha çok kavrar ve hayata vakit kaybedilmeyecek kadar verimli bakar.

Renk şifresinde kaç adet renk grubu vardır?
Renk grupları kendi içerisinde baskın renk özelliklerine göre bölümleniyor. Kapsamlı bir çalışma neticesinde 18 renk grubuna ulaşıyoruz. 18 grubun renk tonları birbirinden farklı olduğu gibi, imajları ve stilleri de bambaşka. Renk ton ayarı çok ince farklarla belirleniyor. Dolayısıyla aile ya da ırk burada belirleyici değil. Tek yumurta ikizleri bile çoğunlukla farklı renk grubundan çıkıyor.

Renk Şifresi seansı nasıl yapılıyor? Yazdığınız Renk Şifresi kitabı ile de Renk Şifremizi çözebilir miyiz?
Gün ışığında bolca renk kıyaslayarak çalışılarak yapılıyor seanslar. Renkli kıyafetleri ve saçları kapatacak beyaz bir kumaş ile algı dağılmasını önlüyoruz, ardından pek çok renkten kumaş ile tek tek deneyerek tespit ediyoruz. Bu arada yüzde makyaj da olmaması gerekiyor. Ayrıca yazmış olduğum Renk Şifresi kitabı ile okurlar seans almadan, kendi kendilerine de Renk Şifrelerini bulabilirler. Kulaktan dolma bilgilerle yanlış yapıldığında hayatınız boyunca yanlış ilerleyebilirsiniz. Bu da imajınızı çok sarsar.

Renk Şifresi’ni hangi alanlarda uygulayabiliyoruz?
Renk şifresi renk ile ilgili seçim yapılan her alanda kullanılabilir. Renk Şifresi rengi hayatınıza soktuğunuz her alanda teknik olarak doğru karar vermenizi garantiler. Özellikle tekstil, kozmetik, mimari ve iç mimari alanlarında hem tüketiciyi hem de üreticiyi çok ilgilendiren bir konu.  Kişilere imaj tasarımları ile ilgili olarak giyim, saç, makyaj, aksesuar kullanımı hakkında kişisel Renk Şifrelerini çözerek bu renklere göre neler yapılabileceğini belirliyoruz. Çiftler için özel çalışmalar da yapıyoruz.  Ayrıca ev, iş yeri vb. dekorasyonu için de uygulanıyor.

Renk Şifresi ile kurumlara da özellikle hem üretim hem de pazarlama anlamında renkleri kullandıkları birçok alanda destek veriyoruz. Doğru renk yönetimi hem üretim hem tüketim tarafında yapıldığında satışlar yükseliyor ve hem üretici hem de tüketici uzun vadeli mutlu oluyor.

Renklerle nasıl sadeleşebiliriz?
Kişisel renk aralıklarınızı yani doğru renk tonlarınızı bulmanız gerek öncelikle. Bu konuda size Renk Şifresi kitabının faydası olacaktır. Sonrası çok basit, sizinle ters düşen renkleri artık elden çıkartacaksınız. Sadeleşmenin ilk adımı renklerdir.

Renklerle enerjimizi nasıl yükseltebiliriz?
Sosyal varlıklar olan biz insanların sürekli aynı mekanda olup aynı şeyleri görmesi, reel olarak sosyalleşme imkanının olmaması; durağanlığı, hareketsizliği, uyku düzeni bozukluğunu da beraberinde getiriyor. Durağanlık ve hareketsizlik ise enerjimizi düşürüyor. Düşen enerjimizi canlandırmak, uyku düzenimizi yoluna koymak ise renklerle mümkün. Örneğin sabah uyandığımızda çay-kahve içtiğimiz fincanımız ya da üzerimize geçirdiğimiz sabahlığımızda vb. bizi kırmızı, turuncu gibi sıcak renklerin karşılaması ile enerjimizin yükselmesini sağlayabiliriz.

Hangi renkleri nerelerde kullanmak bizleri yatıştırır, uykumuzun düzene girmesini sağlar?
Turkuaz, mor, soğuk pembe, lila gibi tonlar bizleri yatıştırır ve uykuya destek olur. Uyku odasında özellikle kırmızı ailesi ve turuncudan kaçınmak gerekir.

Home Office çalışırken ya da ders çalışırken odaklanmamızı ve başarımızın artmasını sağlayan renkler nelerdir?
Yeşil tonları konsantrasyonu arttırabilir, mor tonları odaklanmayı sağlar, kırmızı kısa süreli hafızayı aktive eder, mavi düşünce gücünü arttırır, turuncu ise yaratıcılığı. Ne eksikse onu renkle tamamlama yoluna gidilebilir. Önce hangi renkle neyi amaçladığımızı bulmalıyız sonra da bu rengin doğru tonunu. Etkili sonuç almak ve ters etkilerden kaçınmak için mutlaka kendi Renk Şifremizle uyumlu ton olmalı. Odaklanmamızı artıracak renkleri bilip dikkate alarak bu renkleri kullanmak verimlilik açısından pozitif değer katacaktır.

Gardırop ve makyaj çantası detoksu nasıl yapılır?
Renk Şifrenizi bulduktan sonra öncelikle renk tonlarınızın olduğu kartelanızı alıyorsunuz. Bu tonlarla eşleşmeyen tüm renkleri hem gardırobunuzdan hem de makyaj çantanızdan eliyorsunuz. Makyajda özellikle kendisiyle çelişen renkler kullanan kişiler toplum tarafından dışlanıyor. Bu elemeleri dikkatli yapmak çok önemli.

Kendi renk aralığımızda giyim, saç, makyaj, dekor uygulamaları yapmamamızın olumsuz etkileri nelerdir?
Kendi kendinizi renkle sabote edersiniz. Sizinle çelişen renkleri üzerinizde ya da etrafınızda taşımak karşıya vereceğiniz mesajı geçirememenize neden olur. İlk görüşmelerde unutulur gidersiniz. İnsanlar size odaklanamadığı ama bunun nedenini de anlamadığı için sizi dikkate almazlar.  Önemsenmek, dikkate alınmak ve değer görmek için önce kendinizle uyum içerisinde olan doğru tonları kullanmanız şart.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı