Anasayfa » Özgür Aras – Henüz Tanışmadık

Özgür Aras – Henüz Tanışmadık

by PLUS

Eğlence dünyasında, bütün büyük projelerde onun imzası var. Ünlü isimlerin menajerliğini ve iletişim danışmanlığını yürütüyor, elini kime dokunsa onu bir markaya dönüştürüyor.

Özgür Aras, tüm bu yoğunluğunun arasında 11’inci kitabı “Henüz Tanışmadık”ı okuyucuyla buluşturdu. Roman, bir baba kızın, Karya ve Ayhan Bey’in hikayesini konu alıyor. Hem yeni kitabını hem de başarısının ardındaki meslek sırlarını konuştuk.

Yeni romanınız “Henüz Tanışmadık” okuyucuyla buluştu. Bu kadar farklı uğraşınızın arasında romanın ruhuna nasıl giriyorsunuz, o mesaiyi nasıl yaratıyorsunuz kendinize?

Bu kitabı; 28 yıllık meslek hayatımda, ilk defa pandemi yasaklarından dolayı kendimle baş başa kaldığım Bodrum’da yazdım. Bu dönem benim için üretimle geçti. Önceki kitaplarımı ya uçaklarda ya da otel odalarında yazıyordum. Bu da benim terapi yöntemim. Yazdıkça rahatlıyorum, yazdıkça özgürleşiyorum.

MEĞER HAYATIMA GİRMESİNİN BİR NEDENİ VARMIŞ

Hangi duygularla yazdınız ‘Henüz Tanışmadık’ı?
Bilgisayarı fazla açıp kapattığım, bir türlü konsantre olamadığım bir dönemde hayatıma biri girdi. Kalbim hızlı atmaya, karnımda kelebekler uçmaya başladı… Meğer hayatıma gelişinin de gidişinin de bir nedeni varmış. Aşkla yazdım kısaca bu romanı. Kitap bitti, o aşk da bitti. Hiçbir insan öylesine girmiyor hayatımıza…

Hikâyenin devamı gelecek mi?
Böyle bir finalden sonra sen de hak verirsin ki çok duygusal kelimeler uçuşuyor içimde. Sevgiye ve aşka inancını kaybetmiş cümleler… Ama Allah bana yine ilham olacak birini yollayacaktır. O zaman o hikâyenin duygusuyla neler yazarım, bilemem.

GEÇMİŞLE YAŞAMAK ÖYLE SAÇMA GELİYOR Kİ GEÇMİŞ, GEÇMİŞTE KALMALI

Kitabın ismi çok manidar. Bir aşk romanı diye düşünüyor insan ama hikâye sürprizlerle dolu. Bir baba-kızın, Karya ve Ayhan Bey’in hikayesi aslında…
Karya’nın hikayesi gerçek bir hikâye. Sadece karakter isimleri ve mekanlar benim hayal gücümün ürünü. Bildiğim, yakın tanıdığım birinin gerçek hikayesi bu. O yüzden beni çok derinden etkiledi. Senin hayatında da benim hayatımda da alt komşumuzun hayatında da böyle hikayeler o kadar çok ki.

Romanda Karya, babası; annesini ve kendisini başkası için terk edip gittikten sonra elinde kalan her şeye yapışmış ve sonra da yapıştığı hiçbir şeyden kendi rızasıyla kopamamış bir karakter… Bu da çok gerçek değil mi?
Etrafımız böyle yaşayan, geçmişten kendini bir türlü kurtaramayan insanlarla dolu. Geçmiş, geçmişte kalmalı oysa. Geçmişle yaşamak o kadar saçma geliyor ki bana. Ben mesela, dün yaşadığımı unutuyorum. Ne kadar acı çeksem ne kadar kırılsam da… Benden değerli başka bir şey yok. Hayatın beni buluşturduğu herkese de bunu anlatıyorum mutlaka.

BİRİ DE ÇIKIP ‘YARALARINI SARMAYA GELDİM’ DEMEDİ

Kendi hayatınızda, Karya gibi kontrolü tamamen başkalarının eline bıraktığınız bir dönem yaşadınız mı hiç?
Bugüne kadar hayatımla ilgili her şeyi kendi başıma inşa ettim. Duvarın her tuğlasını kendi elimle koydum. O yüzden ben, bütünüyle kendi hayatımın mimarıyım. Başkasına hiç teslim olamadım. Ama tabii, böyle biri de hiç çıkmadı karşıma. Biri de çıkıp deseydi ki “Sen çok yıpranmışsın, yaralarını sarmaya geldim.” Ama olmadı hiç.

BİR ŞEKİLDE KENDİ SÖKÜĞÜMÜ DİKMENİN BİR YOLUNU BULURUM

Bir iletişim danışmanı olarak, sayısız insanla çalışmış ve hemen hemen hepsinde başarılı olmuş biri olarak, kendi iç dünyanızda iletişim sorunları yaşıyor musunuz?
Olmaz mı! Bazen benim de kendimi anlatamadığım, karşımdakini anlayamadığım zamanlar oluyor. Çok sevdiği birine bile bazen derdini anlatamayabiliyorsun. İşte bu insanı en çok üzen şey oluyor.

Peki, bunu yaşadığınızda nasıl bir çözüm yaratıyorsunuz kendinize?
Ben, aşkın hayatım boyunca bana yaşattığı muhteşem deneyimlerin kıymetini bilmiş, bunlara şükretmiş ve onunla geçirilecek daha nice güzel zamanı heyecanla bekleyen biriyim. Aşkla kavga etmek yerine, hayatıma dahil olmuş ama görevini tamamlayınca oradan uzaklaşmış kimseye karşı öfke duymuyorum. Bir şekilde kendi söküğümü dikmenin bir yolunu buluyorum.

Sadece Para İçin Kabul Ettiğim Hiçbir İşim Başarılı Olmadı
Yeteneğine çok da inanmadığınız biriyle çalışmayı sadece para için kabul ettiğiniz olmuş mudur hiç? Bugüne kadar benim kalbimde bir his uyandırmayan biriyle bir şey yapamadım. Dürüstçe söyleyeyim, sadece para için kabul ettiğim hiçbir işim başarılı olmadı. Ben sadece toz alıcıyım, parlatıcıyım. Eğer elimdeki malzemede bir şey yoksa, bir kez haber yaptırırım. Hatırım için ikinci kez yapılır ama üçüncüsü mümkün olmaz.

Artık asla çalışmam dediğiniz bir kara listen var mı?
Evet tabii ki var. Benim çok yumuşak bir yanım ve merhametim var. Biraz önce de dediğim gibi insanların kötü durma düşmesini unutulmasını sefalet çekmesini, sanattan sahne den uzak kalmasını istemiyorum. Allah’ın bana verdiği şans ve gücün paralelinde onlara el uzatmak istiyorum.  Ama bazen davranış bozukluğu elinde olmadan genetik bir hastalık ruhsal bir bozukluk taşıyan insanlara maalesef sağlık sektörü dışında kimse yardımcı olamaz. Ben bu yarıma bunca yıl varamadım. Beni uyaran bir arkadaş grubumun olmasına rağmen ama onlar için maalesef benim için şahane bir dürtü kalbimin sesini diliyorum aklımın sesini dinlemiyorum. Benim işimin şöyle bir özelliği var. Birebir çalışılması gereken bir meslek. Hizmet verdiğin insanın kalbini aklını sağlığını fiziki sağlığını ruhsal sağlığını her şey biliyor gibi oluyorsun. Karşındaki insanın çok şeffaf olması lazım. Başarı iki akıl, iki el birbirine kenetlendiği zaman iki akıl bir düşünmeye başladığı zaman kalpler bir olduğunda gerçek başarı ortaya çıkar.

Sizinle çalışmanın ön şartları var mı?
Kendini bana nasıl anlattığı önemli. Gerçekleri biliyor mu, yoksa bir hayal dünyasının kahramanı mı? Boş bir hayal kurmuş, o hayale inanmış, benim de inanmamı bekleyen biriyle bir şeyler yapmam zor.

Sizce Türkiye’de, sanatçılar arasında markasını en iyi yöneten üç isim kim?
Tarkan, tam starlık yaşıyor. Bir stara istediğin zaman, istediğin kadar dokunamazsın. Senede bir konser de verse, uzun süre albüm yapmasa da hep zirvede. Hülya Avşar, bu işi hakkıyla yapan ilk isimdir. Kusuru varsa ilk kendi söyledi. Kendi kendiyle dalga geçti. Seda Sayan, halka o kadar yakın bir kadın ki… Geçmişinden utanmıyor. O yüzden hiçbir şeyin ona dönüşü olumsuz olmuyor.

Her meslekte o kadar alternatif isimler var ki. Bu bolluk çağında bize aklına gelen isimleri sence neden nasıl ayakta kaldıklarının sırrını anlatır mısın?
Bunca alternatif arasında var olma savaşına girip korkmadan devam edenler cesur ve cesaretli insanlardır… Tabuyu yıkarlar! Ve her zaman kendilerinden bahsederler.

Zeki Müren; Türk Müziği solistiydi. Geçmişteki tüm Türk Müziği solistleri sanatını sunup, sonra çekilen insanların aksine Türk Müziğine diyalog getirmiş.

Seda Sayan‘a bakın. Genci, yaşlısı zengini, fakiri kimse samimiyetinden biran olsun şüphe etmedi. Dobra kadındır, içi dışı birdir. Tam kadırgalı dediler. Televizyon programlarıyla, reklam filmleriyle, şarkılarıyla, söylemleriyle hep gündemdeydi. Hatırlayın ailesi ile her şeyi en ufak detayına kadar anlatma cesaretine sahipti.

Demet Akalın; samimiyeti ile dikkat çekti. Açık sözlü, samimiyet ve sahip olduğu değerlere hep sahip çıktı. Düşüncelerini evirip çevirmeden hep söyledi. Kendi ile dalga geçme becerisini gösterdi… Onu seviyor ya da sevmiyor olabilirsiniz ama şu kesinki onun şarkılarına kayıtsız kalamıyoruz.

Deniz Akkaya; istediği gibi konuşuyor, istediği gibi giyiniyor, dilediği gibi yaşıyor. Tek başına bir kız evladı büyütme cesareti gösterdi. Deniz Akkaya‘yı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği güzelliği ve sürekli güzel kalmak için gösterdiği gayret ve disiplin. Bolluk dünyasında sıradan bir alternatif olarak kalmadı. Sporu, yedikleri, içtiği gençlik iksirleri takip edildi.  Kendi markası üzerinden tavsiyeler veriyor ilham oluyor birçok kadına.

Türker İnanoğlu vefa… Hayatta ki en önemli şey vefa. Baba dediğim Türker İnanoğlu’ndan öğrendiğim en değerli şey. Sanatçılar ölseler de müzikleriyle, filmleriyle, görüntüleriyle esasında yaşıyorlar hatırlanıyorlar ölümsüzleşiyorlar. Ama ben onların ölüm yıl dönümlerinde onları anarak dualarını okutarak. Onlar kuşaklarca hafızalarda kalıyorlar ama ben onlara insan olarak hürmet etmeyi bırakmıyorum ve sürdürülerek yapıyorum. Geçmişime sahip çıkıyorum.

Simge yenilikçi kitleyi iyi tanıması ve uygun şarkılar söylemesi. Gençler, çocuklar, güzel şarkılar yapan ve onlar gibi -en azından onların görebileceği yerlerde- davranıp giyinen Simge’yi sahiplendiler. Derli/toplu pop dinlemek isteyen olgun müzikseverleri de kendine çekti. Adının işaret ettiği gibi de oldu, ‘pop simgesi’. Başarı için müzisyen, aranjör olmak üzere, besteci/söz yazarı, terzi/kuaför, basın danışmanı ve elbette menajer, uyum içinde olmalı bunu yeni nesilde en iyi yapan başaran isim.

Henüz Tanışmadık!

Yalanlarla gerçeklerin iç içe geçtiği bir geçmişle yüzleşmenin hikâyesi: İletişim danışmanı Özgür Aras’ın yeni kitabı Henüz Tanışmadık, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı! Aras’ın, bir kadının kendini yeniden keşfetme macerasını, sevgi ekseninde samimi ve naif bir öykünün içinde kaleme aldığı roman, sürprizli finaliyle kendini hayatın akışına bırakmayı bilenler ve asla vazgeçmeyenler için dünyada hâlâ mucizelerin var olduğunu kanıtlıyor.

ozgur aras henuz tanismadik 1120

28 yıllık meslek hayatında müzik, televizyon, eğlence ve sanat camiasında hatırı sayılır bir tecrübeye sahip olan ve pek çok ünlü ismin iletişim danışmanlığını yapıp, yönettiği krizlerle sayısız başarılara imza atan; yazdığı kitaplar, İstanbul gece hayatına kazandırdığı mekânlar, ses getiren sosyal sorumluluk kampanyaları ve aldığı sayısız ödülle adından sıkça söz ettiren iletişim danışmanı Özgür Aras’ın 11’nci kitabı Henüz Tanışmadıkİnkılâp Kitabevi’nden çıktı.

Özgür Aras’ın, bir aile dramını kaleme aldığı yeni romanı Henüz Tanışmadık, hikâyenin kahramanı Kayra’nın, geçmişiyle yüzleşmek için çıktığı yolculukla başlıyor. Küçük yaşta babası tarafından terk edilen Kayra, içinde ona büyüttüğü nefretle son bir kez ve sadece hesaplaşmak için karşısına çıkmayı kabul eder. Ancak eski defterler açıldığında ortaya bambaşka gerçekler çıkar. Kayra, hayatının koca bir yalan üzerine kurulduğunu anladığında her şey için çok geç kalındığını da fark eder.

Ege’nin doğal güzellikleri, eşsiz yemekleri ve yöre hikâyeleriyle süslü Henüz Tanışmadık ’ta parçalanmış bir aileden geriye kalanları okuyacak, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlayacaksınız… Özgür Aras’ın yeni kitabı Henüz Tanışmadıkİnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda!

Arka Kapak
Bir kadının kendini yeniden keşfetme macerası, sevgi ekseninde samimi ve naif bir öykünün içinde kaleme dökülüyor…

Bazen yeniden başlamak için her şeyden vazgeçmek gerektiğini, sıradan insanların nasıl sihirli bir dünya yaratabildiğini, görünenin ardında ne kadar büyük gizler olabileceğini öğretiyor bize… Karya’nın toy adımları bizi kendi hikâyelerimizle yüzleştirirken, umut etmeyi, hayal kurmayı ve inanmayı yeniden hatırlamamızı sağlıyor…

Henüz Tanışmadık sürprizli finaliyle kendini hayatın akışına bırakmayı bilenler ve asla vazgeçmeyenler için dünyada hâlâ mucizelerin var olduğunu kanıtlıyor…

İnkılâp Kitabevi, Özgür Aras, Henüz Tanışmadık,160 sayfa, İstanbul, 2020.

Editör Gülşen İşeri
Yayıma Hazırlayan Ezgi Hotalak Adalı
Kapak Tasarım Ömer Erdoğan

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı