Anasayfa » Kahve Seçiminize Yardımcı Olacak 10 Kahve Çeşidi

Kahve Seçiminize Yardımcı Olacak 10 Kahve Çeşidi

by koy.lattesi

Kahveye Giriş: 101

Hayatımızın en önemli anlarının resmi içeceği kahve, kimileri için uykulu halden kurtulmanın en keyifli yolu, kimileri için kırk yıl hatırı sayılacak dostlarımızla yaptığımız sohbetlerin vazgeçilmezi. Türk kahvesiyle başlayan kahve sevdamız, 3. nesil kahvecilerin artmasıyla yeni bir boyut kazandı. Kahve çekirdeği çeşitleri ve demleme yöntemleriyle önümüzde uzayıp giden bir liste oluştu. Kahve içmek için gittiğimiz mekanlardaki menülerde bir birinden farklı kahve isimlerine bakıyor buluyoruz kendimizi. Tüm kahve çeşitlerinde farklı 4 çekirdek çeşidi kullanılsa da hazırlanış şekillerine göre isimlendiriliyorlar.

Adım Adım Menüdeki Kahveleri Anlama Rehberi

1- ESPRESSO: Hemen hemen bütün kahveler Espresso bazlıdır. İnce öğütülmüş ve koyu kavrulmuş kahve çekirdeğinin makine yardımıyla belirli bir basınç ile suyla süzülmesiyle hazırlanır. Sade ve yoğun kahve tadı sevenler için ideal bir seçimdir. Türk kahvesi gibi küçük bir fincanda servis edilir ve geleneksel olarak fincanın yarısı dolu gelir.

2- AMERICANO: Filtre kahveye benzeyen ancak kahve oranı ve tadının yoğun olmasıyla biraz daha sert olan Americano, tek shot Espresso üzerine su eklenmesi ile hazırlanır. Sunumu daha büyük fincanlarda hatta kupalarda yapılır.

3- FİLTRE KAHVE: Espresso kahve çekirdeğine göre daha kalın öğütülen kahve çekirdeğinin sıcak su ile demlenmesiyle hazırlanır. En çok kullanılan demleme şekli French Press’tir. Siparişiniz geldiğinde dört dakika bekleyip, presledikten sonra bardağınıza dökmeniz yeterlidir.

4- CAFFE MISTO: Filtre kahveyi sütlü içmek isteyenlerin tercihi olan kahve. %50 süt ve % 50 filtre kahveden yapılır.

5- CAFFE LATTE: Espresso kahve üzerine buharla ısıtılmış süt ve az süt köpüğüyle hazırlanan Caffe Latte yumuşak içimi ile en çok bilinen kahve türüdür. Daha çok cam bardakta servis edilir.

6- CAPPUCCINO: Latte’den sonra en çok tercih edilen kahve çeşidi olan Cappuccino tek shot Espresso’nun üzerine eşit oranda süt ve süt köpüğü konularak yapılır. Köpük oranı en fazla olan kahvedir. Sıcaklığını koruması için porselen fincanda servis edilir.

7- ESPRESSO MACCHIATO: İtalyanca ’da lekeli anlamına gelen Macchiato, tek shot Espresso’nun üzerine süt köpüğü konularak hazırlanır. Bu küçük detayın asıl nedeni onu Espresso’dan ayırmak içindir.

8- LATTE MACCHIATO: Buharda ısıtılmış süt üzerine Espresso eklenerek yapılır. Karamel aroması sevenler için karamel şurubu eklenerek hazırlanan Karamel Macchiato seçeneği de bulunur.

9- MOCHA: Kahvenizde çikolata tadı seviyorsanız tercihiniz Caffe Mocha olmalı. Espresso, süt ve çikolatanın buluşmasıyla hazırlanan bu kahve ağzınızda hoş bir çikolata tadı bırakacaktır.

10- FLAT WHITE:  Genellikle iki shot Espresso üzerine eklenen süt ile hazırlanan Flat White, Latte’ye oranla kahve tadı daha baskındır. Onu Cappuccino’dan ayıran özelliği üzerindeki süt köpüğü oranıdır. Cappuccino’da daha kalın olan süt köpüğü Flat White’de ince bir tabaka halindedir.

İLGİLİ YAZILAR

2 yorumlar

KMLBSGL 9 Mart 2020 - 11:49

yazınız üzerine flat white müdavimi oldun denilebilir.
Hiç denememiştim sonrasında birkaç yerde özellikle istedim ve damak zevkimi gerçekten tatmin etti.
Bilgilendirme için tşkler

Cevapla
Zehra Karakuş 13 Mart 2020 - 17:09

Bu kadar muhteşem anlatım başka hiçbir yerde olamazdı 😍

Cevapla

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı