Anasayfa » Hıdırellez Ritüelleri

Hıdırellez Ritüelleri

by PLUS

Hıdırellez “doğuş” demek, “bolluk bereket” demek, “umut” demek, “şans” demek, dilekler demektir. Peki Hıdırellez’in hikayesi nedir?

Zulkarneyn; o dönemlerde sözü geçen, dünyanın kurtarıcısı olduğuna inanılan ve Kuran-ı Kerim’de de ismi bazı ayetlerde geçen ama peygamber olup olmadığı belli olmayan bir zattır. Zulkarneyn, ölümden çok korkmaktadır. Ölümsüzlük suyu, ab-ı hayatı bulmaları için halktan yardım ister. Herkes tek bir kişinin bunu bulabileceğini düşünmektedir. O da Hz.Hızır peygamberdir. Hızır peygamberden Ab-ı Hayat suyunu bulmasını ister. Hızır Peygamber bu isteği kabul eder ve kardeşi İlyas peygamber ile birlikte yola çıkarlar. Dağları, denizleri aşarlar, Kaf Dağını geçerler. Çok yorulmuşlardır, dinlenmek için bir su kenarı seçip konaklarlar. Atlarını dinlendirir, azıklarını yerler. Azıklarında kurutulmuş balık vardır. Azıklarını toplarken; kurutulmuş balık suya düşer ve canlanarak kaçar. İki kardeş bu suyun Ab-ı Hayat olduğunu anlar ve içerler. O günden sonra artık ölümsüz olurlar ve bir söz verirler. Bundan sonra dertlere derman olmaya, darda kalanlara yetişmeye adarlar kendilerini. Hz.Hızır karada dolaşır, Hz. İlyas ise denizlerin hakimidir. İşte o yüzden dilekler toprağa gömülüp, sonra da denize atılır.

Her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hıdırellez olarak kutlanır. Nedir Hıdırellez ritüelleri? Hıdırellez dilekleri nasıl tutulur?

Gül dalına para kesesi asmak ve gül ağacının dibine dileklerimizi yazdığımız kağıdı gömmek

En bilinen Hıdırellez ritüellerden biri  kırmızı bir kurdelenin gül ağacına bağlanması ya da dileklerin gül ağacının dibine gömülmesidir. Doğaya saygının sonsuz olduğu bu ritüellerde tutulan dileklerin kabul olacağı düşünülür.

Sevdiğini rüyasında görmek isteyenlere, Hıdırellez’de elma kabukları

Elma kabuğunu soyup başucunuza koyun. Sevdiğinin rüyasına gelmesini isteyenler için Hıdırellez’de elma kabukları ile uyumak var…

Hıdırellez’in vazgeçilmez geleneği. Ateş üzerinden atlarken dilek tutmak…

Ateşin üzerinden atlamak da en bilinen Hıdırellez dileklerinden biri! Dileğinizi tutarken tam 3 kez yanan ateşin üzerinden atlamak gerekiyor.

Hıdırellez’de Bolluk Bereket için bakliyatlar

Bolluk ve bereketin arttırmak için  yedi fasulye ve yedi nohut tanesinin toprağa gömülmesi gerektiğine inanılır. Hıdırellezde evin bereketini artırmak için  sabah erkenden kalkıp kapıların ve bakliyat kavanozlarının kapağı açılarak bolluk bereket içeri davet edilir.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı