Anasayfa » Evlerde Çiçeği Burnunda Trendler!

Evlerde Çiçeği Burnunda Trendler!

by Yıldız Zeybek

Dekorasyonda “Floral” Trend ve Feminist Kökleri

Bu yılın ilkbaharını ne yazık ki evde geçirerek doğanın bize bahşettiği güzelliklere şahit olamayacağız. Halbuki bu doğanın kış uykusundan uyanışı canlı canlı şahit olmak ve içimize pozitif enerji ile birlikte hayat sevinci bolca verecekti.

Peki ne yapmalı? Yaşam alanlarımızı tazelemek, mekanlarımızı pozitif enerji ile yüklemek gerek. Nasıl mı? Çiçekleri evimize getirelim… İster canlı, ister yapay, ister dijital, ister baskı.

Duvar Dekorları
İç mekan tasarımlarda çiçekli duvar kağıtları oldukça yaygındır. Desen ve renk seçeneği de sınırsızdır. Tercih edilen renkler ne kadar pastel ve desen boyutları ne kadar büyük olursa, o kadar modern bir tarz elde edebilir. Devasa patlayan şakayık çiçeklerinden tutun, minik güllere kadar her tarz eve uygun çiçekli duvar kağıtları bulabilirsiniz.

Ama hayır, evime şimdi usta çağıramam, daha kolay bir yolu olmalı diyorsanız, Çiçek stickerları düşünebilirsiniz. Mesela evinizdeki bir kolonu veya bir duvarı komple stickerlarla süsleyebilirsiniz. Hem çok eğlenceli olabilir hem çok kolay. İlla duvar kağıdı olacak diye bir kaide yok. Stickerları sık bir şekilde duvara monte ederseniz duvar kağıdı efekti veriyor zaten. Öyle güzel ve kaliteli malzemeler var ki piyasada, sıkıldığınızda kolayca sökebilirsiniz. Duvarınıza da zarar vermeyecek üstelik!
İç tasarımda ve fotoğrafçılıkta da bir trend olarak bilinen ‘canlı’ duvarlar, her zaman gerçek canlı çiçekler içermeyebilir. Bazen kesilmiş veya yapay çiçeklerle değiştirilebilir. Çiçek süslemeli kemerler evinizin bir köşesine inanılmaz bir tarz yaratabilir.

Çiçekli Kumaşlar
Floral desenleri aynı zamanda kırlentlerde, battaniyelerde, mobilya döşemelerinde veya halılarda bulabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi tek nokta seçilen çiçekli ürünün yanında diğer öğelerin sade olmasıdır. Aksı taktirde mekanı çok boğmuş olursunuz. Floral desenler klasik mobilya ile kombinlenince nostaljik bir hava yarattığını göz ardı etmemek gerek. Modern ve minimal mobilyalarla kullanıldığında ise eklektik bir tarz yaratır. Seçtiğiniz deseni veya öğeyi ne kadar severek kombinleseniz de, zaman geçtikçe sıkılma ihtmaliniz yüksek olabilir. o yüzden mobilya döşemesinde değil de kırlentlerde veya kolay değiştirme şansınız olduğu parçalardan yana floral desenleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Floral Resimler
Duvarlarınızı süslemek içim şüphesiz en kolay yolu çiçekli tablolar, dijital baskı fotoğraflar veya çiçekli kolajlardır. Bunun için gerekenler ise; çiçek resmi, çerçeve ve çivi.

Gerçek Çiçekler
Kesme ya da saksıda gerçek çiçekler, devasa salon bitkileri evi hem daha yaşayan, kurgusallıktan uzak bir hale getirirken hem de son yılın trendlerinden “urban jungle” temasını taşıyacaktır. Ben çiçek bakamam diyenler birkaç küçük kaktüs ya da succulentle başlayabilir. Bakımı kolay salon bitkilerinden; yukka, paşa kılıcı, kauçuk ise aklıma ilk gelenler.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı