Anasayfa » Et’in İmajını Değiştiren Adam NUSRET

Et’in İmajını Değiştiren Adam NUSRET

by PLUS

Röportaj: Hayri ALTAY

Et’in imajını değiştiren adam NUSRET

Sosyal Medya’nın gücünün bir simgesi olsaydı bu simge, Nusret ve tüm dünyayı yıllardır kasıp kavuran “tuz dökme” hareketi olabilirdi. Ancak Nusret Gökçe; bir şeften, bir işletmeciden ya da bir instagram fenomeninden çok çok daha fazlası.

En ünlüsünden en zenginine dünyanın takip ettiği isimler onu takip ediyor, pişirdiği bifteği, kaburgayı yemekten de öte imzasını attığı, sunumunu yaptığı yemeğe tuz döküşünü izlemek ve onunla tanışmak için kıtalar arası seyahat ediyor.

“ET” hazırlamayı, “ET” pişirmeyi, bir restauranta gidip “ET” yemeyi yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada başka bir boyuta taşıyan isim Nusret.

Dünyanın her yerinde açtığı restaurantlarında doluluk oranı %99, en güzel etleri kendine has yöntemlerle pişiriyor, yetmiyor pirzolayı, kafesi altın varaklarla kaplıyor ve öyle sunum yapıyor, real-time yaşıyor, Maurizio Cattelan’ın “Duvara bantlanmış muz” eserinden hemen sonra o da pirzolasını duvara bantlıyor, 10 katı değer biçiyor. Her paylaşımı beğeni rekoru kırıyor, beline taş bağlayıp spor yapıyor ama her ne yaparsa yapsın her zaman olay oluyor, her zaman en çok o konuşuluyor.

– Canım kardeşim Nusret. Ekibinle çok yakın çalışıyorsun. Nasıl bir şey Nusret’le çalışmak?
Binlerce insana ekmek kapısı olmak benim ruhumun ilacı. Bütün ekip arkadaşlarım birbirlerinden değerli kardeşlerimdir. Cahilliğe karşı “eğitim eğitim” diyorum. Benim her şubem bir Oxford. Nusret Akademi isminde İstanbul’da bir araştırma ve yetiştirme konusunda okul diyebileceğimiz bir eğitim binamız var.

– Seni dünya çapında meşhur eden “tuz dökme” hareketini bir kenara bırakırsak, Nusret restaurantlarının özelliği nedir?
Tesislerimizin hepsi son sistem. Burada sürekli yenilikler ve ürün sunumlarımız ile ilgili araştırmalarımız yapılır. Hijyene çok önem veririm, Nusret Hospital da oradan geliyor. Her misafirim benim için velinimettir. Masalarına karşılamak için giderim, düzenli müşterilerimin isimlerini ve eti nasıl sevdiklerini bilirim. Masasına gittiğim hiçbir misafirimden “ekstra show” ismi adı altında asla ücret alınmaz. İstanbul’da ve dünyanın birçok ülkesinde yer almaya başlayan Steakhouse konseptindeki restauranltlarımızdaki birçok menü kendime aittir. Doluluk oranımız %99. İnsanların mutlu ve memnun olması beni çok sevindiriyor.

– Ben biliyorum ama, Nusret Et restaurantları dışında da marka ve işletmelerin var. Onlardan da bahseder misin biraz?
“Saltbae” markası burger markamızdır. Etin yanında Cafe Di Dolce markası da benim markamdır. Cafe Di Dolce, sipariş usulü kişiye özel hazırlanan pastaları ve özel tarifleri ile butik bir pastane. Etiler’de bir de “Kebapçı” ismiyle, kebap restaurantımız var.

– Park Hyatt Hotel İstanbul en büyük hayallerimden biri olan turizmciliğimin ilk adımı. Turizm ile ilgili daha da ileri projelerim var. Nusret neden bir hotel zincir markası olmasın ki?
– Sana göre Nusret’in bugüne gelmesinde neler etken?
Hiçbir zaman bahane üretmedim. Hep çalıştım hep “daha iyiyi nasıl yaparım?” sorusunun cevabını kovaladım. Sürekli insan biriktirdim, sosyal olmaya çalıştım. Üretkenlik, kararlılık, tutku, dürüstlük, içtenlik ve sevgi bunlar benim yaşam biçimimdir. Planlı ve disiplinli çalışırım.

– Bu noktaya kendi emeklerinle geldiğini, ne kadar çok çalıştığını biliyorum ancak başarının destekçisi isimler kimlerdi?
Mithat Erdem ağabeyim, hayatımın dönüm noktasıdır. Bana ilk inanan ve öncülük yapan ağabeyimdir. Benim çok kıymetlimdir. Dream Grubu ve Ferit Şahenk beyefendi bize inanarak güvenerek dünyaya açılmamızın öncülüğünü yapmıştır.

– Spora çok düşkünsün. Hatta extreme biçimde spor yapıyorsun. Gün içinde kendine ne kadar vakit ayırıyorsun?
Her gün en az 2 saat sporumu yaparım ve her gün en az 1 saat İngilizce eğitimim için zaman ayırıyorum. Sırada İspanyolca ve Portekizce de var. Günde 3 saat 4 saat uyku bana yetiyor.

– Dünya starları ile de arkadaşsın. Samimi paylaşımların sıklıkla sosyal medyan üzerinden de herkes görüyor. Sosyal medya hesabını kim yönetiyor?
Sosyal medya hesabımı kendim yönetiyorum. Dünya’da futbol ve spor camiasından bir çok dostum var. DJ Khaled çok iyi arkadaşımdır. Onlara ülkemin ismini ve güzelliğini tanıtmak beni çok gururlandırıyor. Türkiye’de ise Acun Ilıcalı çok değerli dostumdur. Kendisiyle çok güzel Survivor anılarımız ve futbol maçlarımız vardır.

– Saltbae’yi, Nusret Gökçe’nin işini, hayatındaki bir çok detayı aslında sosyal medya üzerinden izliyor dünya. Peki, Instagramdan göremeyecekleri  Nusret’i sorarsam, bilmedikleri neler var Nusret hakkında?
Allahtan ne istediysem verdi, ne kadar çok şükretsem az. Geçmişimi asla unutmadım, unutmam ama geriye de dönüp asla bakmam. Çok zor günler geçirdiğim doğrudur ama asla şikayet etmedim. Alın yazısı denilen bir hadise vardır, ona inanırım ben. 5 günde 27500 km yol yaptım. Hiç bir zaman yoruldum demedim. Benim lugatımda bu yoktur. Hedeflerimi asla ertelemem. Dünya’nın tüm büyük metropollerinde Nusret markasını ve Türk Bayrağımızı dalgalandıracağız. Ben gayret ederim gerisi Allah’ın yardımı ile olur. Alkol kullanmıyorum. Her ramazan orucumu da tutmaya gayret ederim.

– Ailene olan sevgin ve bağlılığın dilinden hiç düşmüyor. Allah uzun ömürler versin, çok şanslı bir ailen var. Senin gibi hayırlı bir evlada sahipler.
Ailem benim için kutsaldır. Annem babam ve kardeşlerim kıymetlilerimdir. 4 erkek 1 kız olmak üzere 5 kardeşiz. Ben 4 numarayım. Etten sonra en sevdiğim yemek annemin yaptığı biber dolması ve sarmadır. Erzurum Şenkaya’da kalıcı bir eser yapmak ve bu esere hayattayken anne ve babamın ismini vermek benim en gurur duyduğum görevlerimden biriydi. Fatma-Faik Gökçe Külliyesi büyük bir cami, taziye evi, aş evi, misafirhane, kütüphane, sinema salonu, son sistem ekipmanlarla döşenmiş dersliklerden oluşuyor.

– Peki Erzurum?
Erzurum Şenkaya Paşalı köyünde doğdum. Erzurum’u memleketimi çok seviyorum. İnsanımızı çok seviyorum. Erzurum ekonomisi için benim ne yapmam gerekiyorsa tabi ki zamanla yaparım. Kış turizmi için neden bir otelde orda olmasın?

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı