Anasayfa » Çocuk Odası Dekorasyonu: Evde Bize de Yer Açın!

Çocuk Odası Dekorasyonu: Evde Bize de Yer Açın!

by Nur Seda Şahin

Bebek ve çocuk odası dekorasyonu anne babaların hem özenle hem de dikkatle yaptıkları biraz da zorlu bir süreç. Hem sağlıklı hem şık, hem fonksiyonel hem güvenli, hem eğlenceli hem de sağlam olmalı.

Markaların gün geçtikçe koleksiyonlarına yeni ürün grupları eklemesi ile beraber ev ve yaşam konseptleri için sahip olabileceğimiz ürün çeşitliliği de artmakta. Bu çeşitlilik kimi zaman parçaları bir araya getirirken zorlanmaya ve kararsız kalmaya sebep oluyor. Bu yazımda çocuklar için takip ettiğim birbirinden başarılı markadan sizler için ürünler derledim ve miniklerin yaşam alanları ile yapacağınız seçimlerle ilgili ufak tüyolar paylaştım… Gelin hep birlikte evin minik üyeleri için dekorasyon adına neler yapabileceğimize bakalım.

cocuk odasi dekorasyonu

Renklere nasıl karar veririm?
Artık hepimiz biliyoruz ki sade ve huzurlu ortamlar yaratmak için bej, beyaz, krem gibi açık renklerin kullanılması oldukça mantıklı. Ancak bu renkleri geniş yüzeylerde kullanıp diğer renkleri dekorasyona entegre ederek odanın kişilik sahibi ve özgün bir havaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız diğer renklere karar verirken çocuğunuzun fikrini almayı unutmayın! Kendi odası için söz sahibi olduğunu görmek onu hem mutlu edecek hem de değerli hissetmesine sebep olacaktır. Bebek odaları için renklendirmeleri aksesuarlar ile sağlarsanız sürekli büyüyen ve değişen çocuğunuzun isteklerine göre mekanı dönüştürmek kolaylaşacaktır.

Duvar dekorasyonu uygulasam pişman olur muyum?
Yanlış ve dekorasyona uyumsuz duvar dekoru uygulamaları tabii ki pişmanlığa sebep olabilir. Ancak bunu düzeltmek ya da eskiye döndürmek de sizin elinizde. Eğer böyle bir motivasyonunuz varsa evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz çokça örneğini bulabilirsiniz. Belirli bir konsepte uygun ya da çocuğunuzun sevdiği bir karakteri içeren uygulamalar daha anlamlı olacaktır.

Oyuncak hengamesinden nasıl kurtulacağız?
Ortadan kaldırmak istemeyeceğiniz ve dekorasyona katkı sağlayan oyuncaklar tercih etmek bir seçenek. Mobilyalarınız ile uyumlu renklere sahip ahşap oyuncaklar çocuğunuz için de sağlıklı birer oyun arkadaşı olabilir. Oyuncak renk ve malzemesi konusunda her zaman taviz vermek zorunda değilsiniz. Örneğin; top havuzu denince aklınıza gelen rengarenk plastik görüntüsüne alternatif bir ürünü bulmak için özgün işler üreten markalara göz atmalısınız.

Hem kaliteli hem de güzel tekstil ürünlerini nereden bulabilirim?
Konu çocuklar olunca pamuk tenlerinin temas ettiği tekstil ürünlerinin seçimi de oldukça önem taşıyor. İçeriği doğal, kolay temizlenebilen, kaliteli ürünler arıyoruz. Zincir mağazalardan ziyade butik üretimler yapan yerel markalardan hem kaliteli hem de estetik kaygıyla üretilmiş ürünler bulmak mümkün. Eğer böyle bir arayışınız var ise seçkideki tekstil markalarına mutlaka göz atın derim.

Mobilya seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Büyüyen ve/veya kardeş isteyen minik üyenizin odası için zamanla dönüşebilen mobilyalar tercih edebilirsiniz. Ancak mobilya seçiminde en önemli noktalardan bir tanesi bu ürünlerin çocuklarınız için ulaşılabilir ve müdahale edilebilir olmasıdır. Dolayısıyla yaş gruplarına uygun ölçülerde ürünler tercih etmek ve onları ulaşılabilir seviyelerde monte etmek (kitaplık gibi mobilyalar için) çocuğun bireysel alanını kurmasını büyük ölçüde destekleyecektir. Aynı zamanda dolap kapakları ya da diğer mobilya yüzeylerinde bulunan kara tahtalar miniklerin keyifli zaman geçirmesine ve gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

cocuk odasi dekorasyonu

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı