Anasayfa » Candan Çilingiroğlu

Candan Çilingiroğlu

by PLUS

Shoe City

Uzun yıllardır iş dünyasında yer almaktasınız. İşinizi/markanızı sizden dinleyelim isteriz.

Ben Ege Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum ama uzun yıllardır kendi aile şirketimizde çeşitli görevlerde bulundum.

Bizim ayakkabı serüvenimiz 1926 yılında İzmir’de dede Kamil Fevzi tarafından başlamış. İzmir Kemeraltı’nda İzmir’in ilk vitrinli ayakkabı mağazasını açmış. 94 yıldır ayakkabının her dalı ile uğraşıyoruz.

Dördüncü nesil de iş başında. Şu anda ağırlıklı olarak “doğru ayakkabı sağlıklı ayak” mottosuyla Shoe City mağazalarımızla perakendecilik yapıyoruz.

Ayrıca ayakkabı makineleri ve ayakkabı design software ile uğraşıyoruz.

İş hayatında vazgeçemediğiniz prensipleriniz nelerdir?
Delege edip takip etmeyi iyi bilmek. Zamanı iyi kullanmak. Günü iyi izleyip geride kalmamak. Değişime açık olmak ve inovasyon.

İş dünyasında kadın olmanın avantaj ve dezavantajları neler?
Benim için iş dünyasında kadın olmak hep avantajdı. Hele benim ilk işe başladığım dönemlerde bizim sektörde pek kadın olmadığı için bana pozitif olarak yansıdı.

Anne olmak iş dünyasında bir engel olarak görülüyor. Sizin bu konudaki bakış açınız nedir?
Hem anne hem iş kadını olmak zor tabi. Ama kadınlar yeteneklidir. İkisini birden gayet iyi yürütebilir. Ama çocukların bakimi tabi ki birçok kadın için sorun olabiliyor. Bu konuda devletin daha yardımcı olması gerekiyor.

Genç ya da yaşlı tüm kadın girişimcilere önerileriniz nelerdir?
Girişimci olmadan önce muhakkak kurumsal olarak çalışmaları lazım. Bu onlara hem finansal hem yönetsel katkılar sağlayacaktır. Girişim yapılacak sektör akıllıca seçilmeli, iyi araştırmalı maceraya atlanmamalıdır.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015’te yayımladığı Cinsiyet Ayrımı Raporu’na (Gender Gap Report) göre aynı işi yapan bir kadın ile bir erkeğin maaşı günümüzden 117 yıl sonra; yani 2133 yılında eşit olabilecektir. İş dünyasında kadınların eşit haklarla çalışabilmesi için sizce neler gerekli?
Bu ancak kanunlarla gerçekleşebilir. Ayni işe ayni ücret kesinlikle geçerli olmalıdır. Tabi kadınların da bu konuda ısrarcı olmaları gerekir. STKlar da baskı unsuru olarak çok önemli.

Toplumun kadın ve erkeğe dayattığı roller hakkında ne düşünüyorsunuz?
Maalesef toplumumuzun bir bölümünde kadının çalışması uygun görülmemektedir. Ben kız çocukların muhakkak iyi eğitim alıp meslek sahibi olmasını ve kendi ayakları üzerinde durabilmesini arzu ediyorum. Bu konuda erkeklerin eğitilmesi gerektiğini yıllardır söylüyorum.

Başarı sizin için nedir?
Koyduğunuz hedefe mutlu bir şekilde ulaşmak başarıdır. Hak yemeden, haksızlık etmeden tabi ki.

İş hayatınızda sizi, başarılı kılan farkınızın hangi özelliğiniz olduğunu söyleyebilirsiniz?
Zaman yönetimi benim en başarılı olduğum konulardan biridir. İnsan ilişkilerimin çok iyi olması ve sanırım pozitif olmam da önemli. Ayrıca ben problem çıkarmayı değil problemi çözmeyi severim. Bir de resme geniş bir perspektiften bakabilmek lazım.

Yoğun temponuzda dinlenmek ve yeniden enerji kazanmak için neler yaparsınız?
Ben dinlenmeyi pek sevmiyorum. Farklı bir iş yaparsam dinleniyorum. Uzun tatillerden hoşlanmıyorum. Bahçe isleriyle uğraşmak benim enerjimi arttırıyor. Torunlarımla vakit geçirmek de harika enerji veriyor. Ne kadar yorgun olsam da bana huzur veriyor. Fiziksel yorgunluk iyi bir şeydir. Uyursunuz geçer. Önemli olan ruhun yorulmaması. Pozitif enerjiyi çok önemsiyorum.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı