Anasayfa » Bunları Yüzünüze Sürmeyin!

Bunları Yüzünüze Sürmeyin!

by PLUS

Makyaj Malzemelerinizde Bulunmaması Gereken 5 kimyasal!

Hazırlayan: MUA Aslı Çakıl

Güzelleşmek için kadınların başvurduğu yöntemlerin başında elbette makyaj geliyor. Günümüzde, özellikle son 5-6 yıldır makyaj konusu çok daha fazla profesyonelleşti, kullanılan ürünler, markalar ve makyaj aksesuar çeşitleri hızla arttı. Makyajın rengarenk dünyasına dalmadan önce sağlığınıza zarar vermemek için hangi hammaddelere dikkat etmek gerekiyor bilmek çok önemli. İşte makyaj malzemelerinin içermemesi gereken kimyasallar;

Ftalat
Bu kimyasal özellikle plastik malzemeleri elastikiyet vermek için kullanılır. Daha çok ambalaj malzemelerinde görülmekte birlikte oje ve hesap içeren makyaj malzemelerinde de tespiti mümkündür ülkemizde ftalat kullanımı yasaklanmıştır Dolayısıyla internet üzerinden, yurt dışından yapacağınız alışverişlerde üründe ftalat olmamasına dikkat etmelisiniz.

Alüminyum
Son zamanlarda sıkça duyduğumuz alüminyum vücutta birikerek ağır metal zehirlenmelerine ve Alzheimer gibi hastalıklara sebep olur. İçerik kontrolü yaparken alüminyum olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Parfüm
Parfümü direkt olarak bile sıkmak bu denli zararlıyken, cilde sürmek ve tüm gün cildi maruz bırakmak doğru değildir. Parfüm içeren makyaj malzemeleri cildimizde irritasyona, akne veya sivilceye sebep olabilir.

İzopropil Alkol
Alkoller genel olarak cildin nem ve yağ dengesini bozduğu için uzak durulması gereken ham maddelerdir. Kullanacağınız makyaj malzemesinde izopropil alkol bulunuyor ise bu durumu tekrar gözden geçirmelisiniz.

Petrolatum
Neredeyse rujun ana hammaddesi olduğu bilinen petrolatum petrol türevi bir ham madde olması sebebiyle sağlık için tehlike arz eden, uğrayacağı yenebilme ihtimalini de göz önünde bulundurup daha bitkisel içerikli olan ürünler seçilmelidir.

Tüm bu ham maddelerin yanı sıra kozmetik ürününün büyük bir kısmını kimyasal ham madde içerdiğini ve bu kimyasalların çoğunun sentetik olduğunu unutmayın. Özellikle hipoalerjenik yani çok hassas bir cilde sahipseniz sadece bitkisel içerikli ürünler kullanmanız gerekir. Hatta makyaj malzemesi kullanımı için bir dermatologla görüşmenizi öneririm.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı