Anasayfa » Be Positive!

Be Positive!

by Ezgi Aslantaş

Etkin ve Bilimsel Pozitif Kalma Teknikleri

2021’in ilk yazısı vesilesiyle değerli Plus+ okurlarına merhaba diyorum.

2021 için hedefler, planlar ve dilekler hazır mı? Listeler olarak ya da vision board ile bunları bir araya toplamışsınızdır belki de. Eğer o sayfalarda veya panonuzda biraz yer kaldıysa, yeni bir madde daha eklemenizi öneriyorum: Hayatına Pozitiflik Kat. Kulağa oldukça klişe geldi biliyorum fakat bu yazımda “pozitiflik telkinleri” yok.

Onun yerine oldukça basit, etkin ve bilimsel 4 pozitif psikoloji tekniğini paylaşacağım.

1. Ben Odaklı Pozitiflik: Kendinize dair olumlu özelliklerinizi ve kazanımlarınızı ne kadar anımsıyor ve takdir ediyorsunuz? İyi bir aşçı olmadığını sık sık hatırlarken iyi bir dinleyici olduğunu unutuyor olabilir misin? Şimdi bir kağıt kalem al ve kendine dair sevdiğin ve takdir ettiğin özelliklerini yazmaya başla.

“Ben sevilen biriyim.”

“Ben dürüst biriyim.” “Ben dekorasyonda başarılıyım.” gibi.

2. Diğer Odaklı Pozitiflik: Kötüye o kadar odaklanırsan, iyi tarafını nasıl görebilirsin? Her şey gridir. Yani hem beyaz hem siyah barındırır içerisinde. Bu dakikadan itibaren kendine hayatında ki “iyiyi” görmek için izin verir misin?

“Çalıştığım kurumdan/şirketten memnun değilim ama işimi seviyorum ve burada iyi zaman geçirdiğim insanlar da var.”  “veya” Partnerimle anlaşamadığımız konular olsa da hala sağlıklı iletişim kurabiliyor ve sorunlarımızı çözüme kavuşturabiliyoruz.” gibi.

3. Şükran: Elinizde olmayanları odak noktanız haline getirirseniz, elinizde olanların değerini unutursunuz. Şükretmek bize zenginliğimizi hatırlatır.

“Sağlığım yerinde olduğu için çok şanslıyım. “veya” Zor zamanlardan geçiyorum ama iyi ki bana destek olan harika bir sosyal çevrem var.” gibi.

4. Geleceğe Yönelik Pozitiflik: Madem geleceği sık sık düşünüyorsun bari olumlu senaryolar olsun zihninde.

Gerçeklikten çok sapmadan, yaşam standartlarımıza ters düşmeyen (örn: aylık 5 bin lira gelirin varsa 40 bin lira gelirin olacağını ummak gibi.) yani uçuk olmayacak şekilde geleceğine pozitif bakabilir misin?

“Bu yıl kariyerim için çok verimli geçecek. “veya” İstediğim seyahat için gerekli parayı biriktirebileceğim.” gibi.
Sevgiler

Ezgi Aslantaş
Psikolog | Psikoterapist

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı