Anasayfa » Aycan Helvacıoglu

Aycan Helvacıoglu

by PLUS

Uzun yıllardır iş dünyasında yer almaktasınız. İşinizi/markanızı sizden dinleyelim isteriz.

Profesyonel hayatın büyük bir kısmını, yayıncılık ve fuarcılık sektöründe yönetici olarak tamamladım. 15 yıl Franchising Fuarının Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Birçok Uluslararası Franchise Zirvesinin organizasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdim.

2018 yılından itibaren The Franchise Company yönetici ortağı olarak franchise endüstrisi içinde çalışmalarıma devam ediyorum. “Aslolan markadır “mottosu ile markaya değer katan her türlü proje, özellikle franchise satış ve pazarlama konusu ilgi alanlarım arasında yer almaktadır.

Farklı sektörlerden birçok markanın Ulusal ve Uluslararası franchise satış ve pazarlamasını yönetmekteyiz.

Franchising Derneği (UFRAD) üyeliği, Türes (Restoranlar ve Turizmciler Derneği) Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteyim.

İş hayatında vazgeçemediğiniz prensipleriniz nelerdir?
İş hayatımda odak noktam daima başarı olmuştur. Başarıya giden yolda şans önemli bir faktör olsa da her zaman disiplinli çalışmanın başarıya giden yol olduğunu çok iyi bilen biriyim. Fayda sağlamak ana prensiplerimden birisidir.

İş dünyasında kadın olmanın avantaj ve dezavantajları neler?
Biz Ortağım Efrah Atacan ile iki kadın girişimci olarak iş hayatında varlık gösteriyoruz.

Kadın bir yönetici olmanın avantajlarını, kadınların sahip olduğu değerlerin iş hayatında ne kadar büyük bir fark yarattığının bilincinde olan iki yönetici olarak zorlanmadığımıza inanıyorum.

Biz Kadınlar, yönetici konumunda, genellikle, sorunlarla ilgilenebilen, anlayışlı davranma becerisi gösterebilen bir profil sergilemekteyiz. Ancak kadınların, yönetici konumuna ulaşabilmek için vereceği mücadele ve kendini ispatlama zorunluluğu erkek meslektaşlarına nazaran daha fazla.
Kendine güvenen, hırslı, başarma arzusu ve azmi olan, kariyerine önem veren kadınların yükselmeye ve yükseldikleri yerde başarılı oldukları yadsınamaz. Ve empati bizim işimizin anahtarı…

Anne olmak iş dünyasında bir engel olarak görülüyor. Sizin bu konudaki bakış açınız nedir?
Anne olmak dünyanın en güzel işi…  Engel değil aksine kadına pozitif bir duygu kattığına inanıyorum. Hayatını planlayabilen anneler için iş hayatında zorluk ve engel olmadığını düşünüyorum. Tabi burada iş arkadaşlarının desteği, eş desteği, aile desteği çok önem taşıyor.

Genç ya da yaşlı tüm kadın girişimcilere önerileriniz nelerdir?
Kadın girişimcileri her zaman destekleyen biriyim. Türes Genel Başkanlığı yapıyorum ve Kadın Girişimcilik Komitemiz’in de başkanıyım. Hedeflerine odaklanmak çok önemli. Hedefi olmayan birey ister erkek ister kadın olsun işi zor. Konusunda azimli çalışkan her birey benim için çok kıymetli. Öncelikli önerim networklerini geliştirmeleri oluyor ve bu konuda desteğimi hiç esirgemem. Bilgi çok kıymetli, bilgisini paylaşan kişi sayısı gün geçtikçe azalıyor. Kadın girişimcilerimiz her konuda bana ulaşabilir. Kapım sonsuz açık. Bu dönemde bilgi paylaşımı ve yönlendirme en kıymetli şey..

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015’te yayımladığı Cinsiyet Ayrımı Raporu’na (Gender Gap Report) göre aynı işi yapan bir kadın ile bir erkeğin maaşı günümüzden 117 yıl sonra; yani 2133 yılında eşit olabilecektir. İş dünyasında kadınların eşit haklarla çalışabilmesi için sizce neler gerekli?
Yeni dönemde birçok sektörde kadın istihdamının giderek arttığını gözlemliyoruz. Bu rapordaki farkın erkek yöneticilerin, kadın yöneticilerden fazlalığından kaynaklandığını düşünüyorum. Biraz daha zamana ihtiyacımız var. 2023 verilerinde bu farkın hızlıca azalacağına inanıyorum.

Yönetici pozisyonunda daha fazla kadının olması gerekiyor.  Birçok sektörde özellikle kadın yönetici istihdamının arttığını da gözlemliyoruz.

Toplumun kadın ve erkeğe dayattığı roller hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kadınların iş dünyasında daha fazla var olması ekonominin büyümesine katkıda bulunuyor. Harekete geçebilmek çok önemli. Ama öyle her işe de gözü kapalı atlamak yok. Dolayısıyla rolünü kendi seçen kazanacaktır

Girişimciliğin genel kuralı ihtiyacı tespit edebilmektir. Kadınlar duygusal zekâları ile bunu çok iyi yapabilmektedir. İş planı çok önemli. Kendini işin bir parçası görebilmek çok önemli.

Girişimci kadınları destekleyen birçok dernek ve organizasyon var. Mutlaka bu ortamlarda olmalılar ve destek almalılar.

Başarı sizin için nedir?
Başarı hedeflediğiniz yolda elde ettiğiniz pozitif sonuçlardır. Kadın girişimci olarak başarımı işimi takip etmeye borçluyum.  Başarmak isteği önemli bir faktör. Bileşeni çok olsa da takip en başta geliyor.  Hedefleriniz olduğu sürece başarıyı yakalayabiliyorsunuz… İşimiz ile ilgili bizi en heyecanlandıran taraf ise markalarımızın franchise ile büyümesini sağlamak ve yurt dışı pazarlara açmak oluyor.

İş hayatınızda sizi, başarılı kılan farkınızın hangi özelliğiniz olduğunu söyleyebilirsiniz?
Zannediyorum en önemli iki özelliğim takipçi ve paylaşımcı olmamdır. Hiçbir zaman benim iş alanım bu kadar bunun dışında bir hizmet vermemeliyim diye düşünmedim. Şartlar neyi gerektiriyorsa danışanlarımıza maksimum da destek vermeye çalışırız.  Duygusal zekâmı devreye sokarım. Karşı tarafın beklentilerini mutlaka not alırım. Yazarak çalışırım çok okurum, pazarı takip ederim, saha çalışmasını ekibim yapıyor olsa da mutlaka bir tarafında olurum. Yenilikleri takip ederim bir anlamda öğrenme isteğim olarak tanımlayabilirim.

Yoğun temponuzda dinlenmek ve yeniden enerji kazanmak için neler yaparsınız?
Çok sık yurt dışı ziyaretlerimiz oluyor. İşimizin bir parçası da olsa yeni yerler görmek, farklı kültürleri keşfetmek, yenilikleri takip etmek bana enerji kazandıran önemli konulardandır. Ortağım Efrah Atacan ile birçok konuda uyum sağlıyoruz, işimizi yaparken keyif alıyoruz. Ailem ile birlikte zaman geçirmek benim için çok kıymetli Film seyretmek vazgeçilmezim. Yengeç burcu biri olarak yemek yapmak ve sevdiklerimle keyifli sofralar paylaşmak beni çok mutlu. ediyor.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı