Anasayfa » Alp Esintisi ile Chalet Tarzı

Alp Esintisi ile Chalet Tarzı

by Yıldız Zeybek

İsviçre’de Alp evlerine “Chalet” derler, yani dağ evi. En çok yakışan mevsimi ise elbette ki kıştır.

Chalet dekorasyon tarzını ise; yoğun ahşap, kürk, peluş, hayvan postları ve bol bol yün belirler. Chalet dekorasyonda bu öğelerin kullanımına ağırlık vererek, onları doğal renklerle kombinler ve bir takım klasik dağ evi aksesuarları ile birleştirirseniz, Alplerde bir dağ kulübesinde olduğu izlenimi verebilecek çok rahat bir ev yaratırsınız.

Evinizi döşerken dağ evi stilini kullanmak istiyorsanız, çok sayıda ahşap bir zorunluluktur! Masif ahşap, parke zeminler, ahşap kaplı duvarlar ve tavanlara kadar uzanan ahşap mobilyalar, Chalet görünümlü bir ev ortaya çıkarır. Taş ve deri gibi diğer doğal malzemeler ve keçe, yün veya kürkten yapılmış aksesuarlar ahşap atmosferi yumuşatır. Dağ evinin otantik görünmesini sağlar ve sizi rahat, sıcacık bir ortama davet eder. Gerçek Chalet romantizminde, elbette dışarıdaki ürpertici soğuğu unutturacak çatırdayan ateşe sahip bir şömine bunun önemli bir parçası. Şömineniz yoksa, bunun alternatifi şömine görünümlü bir kaplama, içine yerleştireceğiniz bolca blok mumlar ve tabiki de loş ışık… Mümkün olduğunca dolaylı yollardan gelen ışık olmalı, lambader veya abajur gibi…

 Chalet Stilinin Renkleri

Toprak tonlardaki her kahverengi dekorasyonunuza huzur ve sıcaklık verir ve Chalet tarzı ile eşleşir. Mobilya ve zemin eşit kahverengi bir tonda seçilirse, tüm iç mekân uyumlu bir etki ile ikna eder. Geleneksel olarak, beyaz, bordo ve köknar yeşili renk tonları, rahat bir yaşam ortamı sağlar. Dağ evi görünümü mavi tekstil ve aksesuarlarla modernleşiyor. Evinizi döşerken renklerin uyumu ve ahengi çok önemli, kahverengi temel tonlara hâkim olmamalıdırlar, aksi takdirde genel izlenim zarafeti kaybeder. Etnik desenli kırmızı ve beyaz minderler, battaniyeler, perdeler veya masa örtüleri renkli göz alıcılar olarak yeterlidir.

Evinizi Alplerin Aksesuarları İle Döşeyin

Çok sayıda ahşap ve şömineye ek olarak, dağ evi görünümü hem modern hem de geleneksel dekoratif ürünleri ve ev aksesuarları içerir. Yerdeki bir hayvan kürkü veya derin tüylü Flokati halısı, birkaç yün battaniye ve koltukta çok sayıda kırlent eksik olmamalıdır. Buna ek olarak, bir guguklu saat, duvardaki bir geyik boynuzu, masanın üzerinde mumlar ve dağ kulübesi hissini kendi dairenizde deneyimletebilir. Tekstillerde bir desen aranıyorsa bu kaz ayağı veya ekose olmalıdır.

Dağ evi tarzı illa tüm evde olacak diye bir kaide yok, evin herhangi bir odasına uygulanabilir.

Dilerseniz salonda şöminenin yanında duran berjerin üstüne atılmış bir kürk battaniyele, her bir köşesinde yanan fenerler, mumlar, koltukların üzerine atılmış ekoseli kırlentler ve tavanda boynuz tarzı şapkalı bir avize ile…

Mutfakta ahşap tahtalarda sunulan yemekler, sandalyanin üstünde pelüşlar, duvarları süsleyen tahta kaşıklar.
Koridorda, giriş alanının üzerinde boynuzları, yerde bir hayvan postu ve çekmeceli bir sandık görevi gören büyük bir vintage dolap ile bu stile dokunabilirsiniz.

Banyoda ince ahşap paneller, sauna havası yaratan duvarda dekoratif bir fırça ile tipik bir dağ evi banyosu haline getirilebilir.
Yatak odasında masif ahşaptan bir yatak, ekoseli flanel nevresimler, yatak başlığın üstünde asılı bir geyik boynuzu, yerde bir kürk.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı