Anasayfa » Alışkanlıkları Değiştiren Kural: 21/90

Alışkanlıkları Değiştiren Kural: 21/90

by Ezgi Aslantaş

Beden ve zihnin bir bütün olduğu gerçeğini artık herkes biliyor. Fark ederiz, öğreniriz ve uygularız. Bu gerçeklik alışkanlıklarda da geçerli.
Bilimsel olarak bir alışkanlık edinmek 20+1 gün sürüyor. Bu yeni alışkanlığı ya da değişimi kalıcı hale getirmek ise 90 gün. Örneğin sigara tiryakisisiniz ve bu kötü alışkanlığı bırakmak istiyorsunuz. Bedeninizin ve zihninizin bu alışkanlığın artık bittiğini ve sürece girdiğinizi anlaması 21 gün sürüyor.
Hemen hemen her alışkanlık ve rutinde bu kural geçerli. Kalıcı öğrenme olarak da tanımlayabileceğimiz bu kuralın işe yaraması için düzenli tekrar ve irade gerekiyor. 19 gün sigara içmeyip 20. gün bir taneden bir şey olmaz derseniz yanılmış olursunuz.

Peki Neden 21 Gün?
Yapılan araştırmalar beynimizin 21 gün de bir kendini yenilediğini gösteriyor. Bu bir süreç. Tıpkı toprağa ektiğimiz tohumların belli bir süre sonra filizlenmesi gibi. Ya da bir bilgiyi kalıcı hale getirmek için düzenli olarak tekrarlamak gibi düşünülebilir.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
21 Gün Yeterli Mi?
Hayır. Alışkanlığı 21 günde edindiniz fakat tamamen kalıcı olması için bir 90 güne daha ihtiyacınız var. Ayrıca bu 90 gün de eski alışkanlığınızın tekrarlayacağı ortamlardan da kaçınmak süreci kolaylaştıracaktır. Örneğin; eğer sigara alışkanlığını bırakma sürecindeyseniz, sosyal ortamlarda, diğer sigara kullanıcılarının sigarayı bulunduğunuz yerden uzakta kullanmalarını rica edebilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?
Öncelikle kendinize bir takvim edinin. Dijital değil analog bir takvim kullanmanızı öneriyorum. Somut öğeler ilerlemenizi sağlamlaştırır. Her gün bir tik atarak 21 günü tamamlayın. 21 günün sonunda kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayın 22. günden sonra ise sıra 90 günü tamamlamakta. Aynı takvim ve ödül yöntemini bu sürede de kullanın. Bu süreçte en önemli ikinci kural ise, giden alışkanlığın yerine daha sağlıklı bir alışkanlık koyulmasıdır. Bu; spor, daha sağlıklı beslenme, hobi, seyahat vb. etkinlikler olabilir. Sigara, alkol gibi alışkanlıklar içinse mora terapi, reformer pilates, yoga gibi zihin ve beden yenileyen uygulamaları deneyebilirsiniz.

Ne Zaman Başlanabilir?
Hemen! Evet hemen başlayabilirsiniz. Kurtulmak istediğiniz bir alışkanlığı seçin ve süreci başlatın. Zor gelecek biliyorum ama 21. Günün sonunda geri kalan 90 gün inanın daha da kolay ve keyifli geçecek. Ufak bir alışkanlıkla başlanabilir. İşe yaradığını görmek motivasyonunuzu yükselteceğinden daha zor rutinler için iradenizi güçlendirecektir.

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Ok Devamı